Zájmové kroužky, které dětem něco dají
Každý z nás je v něčem dobrý, má na něco nadání. Toto nadání je však potřeba rozvíjet, a využít potenciál dítěte na maximum, nejlépe pak správnou volbou zájmových kroužků, které tu nejsou jen pro zábavu, ale jako další doplnění běžného studia. Jak tedy zvolit tyto kroužky, a kolik by jich dítě mělo mít?
Talent
Nepleťte si talent s tím, co dítě baví. Některé děti například velmi baví kreslení, ale nadání na to zkrátka nemají. To samozřejmě neznamená, že je nemůžete přihlásit do výtvarného kroužku. Avšak v případě, kdy dítě skutečně má umělecké nadání, je už zapotřebí jeho talent rozvíjet na maximum, a zvolit něco víc, než jen kroužek. Můžete jej například přihlásit do výtvarného oboru na základní umělecké škole. Sem se skládají talentové zkoušky, a lektorky samy poznají, zda je vaše dítko skutečně nadané, a je pro něj tento obor správnou volbou. Stejně tak je to pak třeba s pohybovými aktivitami. To že chce dítě tančit, ještě nemusí znamenat, že bude v tanci dobré. Zkusit to však můžete, a když to nepůjde, zkrátka dítě později z kroužku odhlásíte. Některé děti však mají i jiné talenty, než jen pohyb, výtvarné nadání, či snad dobrý hudební sluch. A i pro tyto děti se v dnešní době dá sehnat vyžití. Děti, které baví fotit, můžete přihlásit do fotografického kroužku, kde se naučí správné techniky focení. Dále pak existují diskuzní kroužky, které jsou tím pravým pro děti, které mají na vše svůj názor, a nebojí se jej obhájit. Lidské nadání má totiž mnoho podob, a každou z nich je třeba rozvíjet. Možná z vašeho dítěte nebude příští Picasso, ale třeba se může stát prezidentem.
Kolik kroužků je tak akorát?
Nelze říct přesně, kolik kroužků by mělo dítě mít. To totiž záleží na schopnostech každého jedince. Některé děti nemají problém skloubit učení do školy, a k tomu zvládat každý den v týdnu jiný kroužek. Jiné však potřebují více odpočinku, a času na učení, a v takovém případě postačí třeba jeden, nebo dva zájmové kroužky.